Dělo se v naší obci

9. ročník pouťového fotbalového turnaje - 22. 6. 2019

9. ročník pouťového fotbalového turnaje o Pohár starostky Librantic proběhl za krásného a příznivého počasí v sobotu 22.6.2019, kdy v Libranticích byla pouť.

Turnaje se zúčastnilo 5 týmů včetně týmu domácích, kteří letos svůj tým velice omladili a bylo to ku prospěchu věci. Po mnoha hladových létech skončil domácí tým na pěkném třetím místě s příslibem do budoucna, protože hlavně ti mladí kluci tvořili hru týmu. Není třeba nikoho vyzdvihovat, jelikož každý v rámci svých možností odevzdal na hřišti maximum, za to patří poděkování také trenérovi domácího týmu Tomáši Morávkovi. Celý turnaj se hrál ve velmi přátelském duchu, hráči se k sobě chovali uctivě, fotbal se hrál svižný, ale slušný, bez zbytečných faulů a potyček. To samozřejmě usnadnilo práci rozhodčího, kterým byl Roman Tlustý, kterému rovněž touto cestou děkujeme.

Zvláštní poděkování bychom pak chtěli předat paní starostce A. Hladíkové a paní M. Bortlíkové za přípravu cen. A samozřejmě se těšíme na 10. ročník v příštím roce.

Umístění týmů v turnaji:

  1. místo - Blešno "A" - 12 bodů
  2. místo - Újezd u Černilova - 7 bodů
  3. místo- Librantice - 4 body
  4. místo - Mimoni - 4 body
  5. místo - Blešno "B" - 3 body

                                                                                       Jirka Kubec 

Za zastupitele děkujeme panu Jiřímu Kubcovi za jeho obětavost a energii, kterou dává již devátým rokem do celé organizace této stmelující akce.

Přednáška první pomoc - téma děti 25. 6. 2019

V úterý, 25.6. 2019, pořádal obecní úřad Librantice již druhou přednášku na téma První Pomoc. Tentokrát byly na programu děti. První pomoc je stresující, nepříjemná, a hlavně zcela nečekaná událost. Jestli někdy platí, že opakování je matka moudrosti, tak v tomto případě to platí mnohonásobně vícekrát. Pan Zbyněk Voříšek, DiS, zaujal nejen tím, jak byl připraven, ale i tím, že se vracel k minulé přednášce a ověřil si, jak jsme poslouchali. Na závěr byla diskuse, ve které pan Voříšek odpovídal na mnoho dotazů rodičů jako například: jak oživit dítě při tonutí, jak odstranit správně klíště, jak ošetřit bodnutí hmyzem, nebo co dělat, když dítě vdechne cizí předmět. A tak závěrečný potlesk patřil jak panu Voříškovi, tak malé Aničce Šmatolánové, která na chvíli opustila dětské hřiště a nahradila figurínu. Je jen velká škoda, že rodičů, kteří mají zájem o záchranu zdraví nejen svých dětí přišlo tak málo. Vždyť podat první pomoc by mělo být samozřejmostí pro každého z nás a na takovou pomoc je dobré být připravený.                                                   Věra Koutníková

Pár fotografií z přednášky naleznete zde: https://www.rajce.net/a16163111

8. 6. 2019 Okrsková hasičská soutěž

V sobotu 8.6. 2019 se v Libranticích na hřišti konala okrsková hasičská soutěž, které se zúčastnilo celkem 13 družstev. V kategorii děti soutěžila 2 družstva za Librantice, dále družstvo za Libřice a za Výravu, která měla ještě zastoupení v kategorii starší děti. Za ženy bojovaly Libníkovice a Libřice, za muže 2 družstva z Výravy a po jednom družstvu za Librantice, Libníkovice, Libřice a Divec.  Soutěžit se začalo ve 13:00 hodin a kdo zrovna nebyl na startu využil občerstvení v hospůdce. Každé družstvo mělo s sebou své fanoušky, ale když na řadu přišli ti nejmenší, bylo jedno, z kterého jsou týmu a fandili jim úplně všichni. Výraváci si zaslouženě vybojovali první místa v kategorií muži, starší děti a mladší děti, ženy umí nejrychleji hasit v Libřicích. Librantická dětská družstva byla také šťastná z medailí a vůbec nevadilo, že to nebyla medaile zlatá. Navíc celé odpoledne nebylo jenom o boji, bylo vidět, že se sešly ve všech družstvech party veselých a odpovědných lidí, kteří se umějí bavit i hasit. Vedení hasičského sboru Librantice bylo na celou akci dobře připraveno a patří jim velký dík, a to nejen za tuto soutěž, ale za to, kolik svého volného času těm dětem věnují! Opět jedno krásné sobotní odpoledne. A já nemohu nevzpomenout na rok 1994, kdy se v Libranticích na hřišti konala hasičská soutěž, které se zúčastnila dvě družstva žen z Librantic.  Zadařilo se a neskončily jsme jako poslední. A myslím, že to bylo jenom díky tomu, že s námi ženami měl tenkrát mladičký Jaroslav Volenec obrovskou trpělivost. Tak velkou, než jsme pochopily, jaký je rozdíl mezi hasnicí a proudnicí. :-)

Fotografie od Veroniky Runštukové a Heleny Novákové naleznete na: https://www.rajce.net/a16110951

                                                                            Věra Koutníková

 

1. 6. 2019 Sportovní dětský den a stezka odvahy

Sportovní dětský den
Po mnoho let se v Libranticích 1. 6. koná dětský den.  Ne jinak tomu bylo i letos a jako minule jsme na akci pozvali i Dětský domov Nechanice.  Ve spolupráci s OÚ Librantice se o hlavní program postaral pan Marcel Kalous a jeho „hospůdka Na Hřišti“. Dětské soutěže s mnoha různými, a hlavně zábavnými disciplínami, probíhaly jako obvykle za pomoci akčních librantických žen pod vedením naší rodačky Ajky Petrovické. Nafukovací skákací hrad, který zajistil pan Jaroslav Bortlík, byl těmi nejmenšími plně obsazen. Kdo se nebál, mohl si dát okolo krku živého hada, kdo tu odvahu neměl, mohl si ho alespoň pohladit. Šikovné ruce a dobré oči jsou zárukou toho, že si domů odnesete na ruce krásný korálkový náramek. A že jich paní Milada Bortlíková s pomocí malých děvčat z Librantic, nebo děvčat z dětského domova vyrobila!  Naše starostka Alena Hladíková pečlivě sledovala a spravedlivě rozdávala odměnu v podobě balíčku se sladkostmi a lístku na párek a limonádu všem soutěžícím za jejich sportovní výkony. Malování na obličej si nechalo udělat mnoho dětí, pokud již tedy nebyly zmalovány cukrové vaty.
Ve 14:00 hodin   proběhla autogramiáda hokejistů Mounfield Hradec Králové a následně dražba artefaktů.  Výtěžek z dražby byl věnován právě Dětskému domovu Nechanice.  Dík patří také librantickým hasičům, kteří zorganizovali večerní stezku odvahy a zajistili přesuny dětí do nedalekého lesíka Lipka, ze kterého se už každý nebojsa musel dostat zpět do vesnice. A potkat za šera hejkala, smrtku, co si brousí kosu, všechny možné duchy nebo čerta či přímo narazit na oběšence si už žádalo od dětí opravdu odvahu, protože z té smrtky šla husí kůže i dospělému…  
Skvělou atmosféru sobotní akce umocnilo krásné slunečné počasí a kulinářské umění pana hostinského. V krátké době za sebou šlo o další velmi vydařenou akci. Jediný bod na zlepšení by byl velice nevhodný hudební doprovod včetně poznámek pana DJ. Tak alespoň pro další události nezapomeneme, že máme v Libranticích vlastní zdroje hudby živé, která je zárukou stmelování lidí a dobré zábavy.  
Na fotografie ze sportovního dne s hokejisty MHK se můžete podívat zde: https://www.rajce.net/a16093007
Na fotografie ze stezky odvahy se můžete podívat zde: https://www.rajce.net/a16093032                                                                                                                                       Věra Koutníková

26. 5. 2019 Librantický DŮVTIP a májová módní retro přehlídka

Důvtip a májová módní retro přehlídka

V neděli 26. 5. 2019 hospůdka „Na hřišti“ v Libranticích, doslova a do písmene praskala ve švech. Ve 14 hodin začínala RETRO módní přehlídka s Důvtipem. Přípravy na tuto akci probíhaly už někdy od konce března. Kde vznikl ten nápad?  Jedna fotka z módní přehlídky v Praze. A už to bylo. A hlavně!!  Když víte, za kým v Libranticích jít, není zas tak velký problém sehnat modely.  Aby jich bylo dost pro 15 modelek, muselo se vylézt i na půdu a zajet do sousední vesnice. Tam se na štěstí pro nás našly „stejně postižené“ dámy jako my a zapůjčily kostýmy a vzácné rekvizity. Všechno nám vycházelo a vstříc nám vyšel i Zdeněk Šupík a doprovázel nás hudbou na molo.   Neměl to s námi jednoduché. Pořád si někdo něco vymýšlel a měnil. Kdo jiný než režisér. :-) Ale je vidět, že je to profík, poradil si.  S tím, že bude hrát naše kapela LIBRABANDA problém nebyl do doby, kdy měli pánové dělat křoví. Nejprve se trochu cukali, ale poměrně brzy pochopili, že jinudy cesta nevede. A že byli děvčatům na mole přínosem je bez diskuse. Jak by mohla dáma na ples sama?
Vše je připraveno!  Červený koberec a krásně upravený moderátorský stolek. Za ním charizmatickou moderátorku v kostýmu 40. let a pány muzikanty na svých místech s úsměvem sleduje režisérka. A pak už bylo vidět jen modelky, slyšet hudbu, smích a potlesk. Bylo to nádherné, téměř dvouhodinové představení. Třešničkou na dortu ve tvaru klobouku, který nám předala naše paní starostka Alena Hladíková, bylo její poděkování za snahu stmelovat lidi v obci.  Letos to byl klobouk. Uvidíme, co to bude, jestli bude, příště. Že by OSKAR?

Kostýmy zapůjčila – Iva Morávková, Boženka Průšová, Míla Holancová.
Hráli a zpívali – Zdeněk Šupík a Librabanda – Jaroslav Bortlík, Petr Lukášek, Jiří Doležal a Vladimír Koutník.                                                             
Speciální kulinářská nabídka – Marcel Kalous, hospůdka „Na hřišti“.
Doprovod na parket – pánové Jiří Doležal a Vladimír Koutník.

Za ochotu a spolupráci všem obětavým a veselým Důvtipkám děkujeme. Byla to opravdu povedená akce!

Tím ovšem program neskončil, z modelek a hereček se staly posluchačky a divačky, protože na scénu nastoupila librantická mládež a děti. Paní Věra Kašparová si pro nás totiž připravila překvapení v podobě party mladých muzikantů, kteří si říkají Jinačí (Lukas Kupka, Kuba Pihyr, Vašek Mach a Filip Runštuk), děkujeme také zpěvákům Báře Kašparové a Elišce Radvanové, recitátorům Aničce a Nelince Sčebelovým, Honzíku Matějusovi a Vašíku Kašparovi, malé houslistce Janince Novákové a bubeníkovi Honzíku Novákovi!     

Fotografie z módní přehlídky naleznete zde: https://www.rajce.net/a16076271
Fotografie z vystoupení dětí a mládeže naleznete zde: https://www.rajce.net/a16076446#DSC_5950.jpg              ...           

                                                                                                                               Věra Koutníková